Xiaomi Poco X8 Pro
Specifikimet e Xiaomi Poco X8 Pro
Përgjithshme
| Emri i markës | Xiaomi |
| Modeli | Poco X8 Pro |
| Emërtim alternativ | 2511FPC34G (Ndërkombëtare) |
| I prezantuar | E Martë 17 Mars 2026 |
| I hedhur në treg | E Martë 17 Mars 2026 |
| Statusi | Në shitje |
| Çmimet | £269 €309.90 $419.99 |
Dizajni
| Lartësia | 157.5 mm (6.20 inç) |
| Gjerësia | 75.2 mm (2.96 inç) |
| Trashësia | 8.4 mm (0.33 inç) |
| Pesha | 201 g (7.09 oz) |
| Materialet | Korniza: Alumini Përpara: Gorilla Glass 7i |
| Ngjyrat | E zezë, E gjelbër, E bardhë |
| Rezistenca | Rezistent ndaj pluhurit dhe ujit (përballon avionët me ujë me presion të lartë; zhytës deri në 1.5m për 30 minuta) |
| Certifikime rezistence | IP68, IP69K |
Ekrani
| Lloji i ekranit | AMOLED |
| Madhësia e ekranit | 6.59 inç |
| Rezolucioni | 1268 × 2756 pikselë |
| Shpejtësia e rifreskimit | 120 Hz |
| Raporti i aspektit | 19.5:9 |
| Dendësia e pikselëve | 460 ppi |
| Raporti ekran-trup | ≈ 89.8% |
| Ndriçimi maksimal | 3500 cd/m² |
| Mbrojtja e ekranit | Xhami Corning Gorilla Glass 7i, Mohs niveli 5 |
| Ekran me prekje | Po |
| Skaj pa korniza | Po |
| Veçoritë e ekranit | 3840Hz PWM Dimming 68 miliardë ngjyra Ekran me prekje kapacitive Dolby Vision HDR10+ Ekran me shumë prekje |
Hardueri
| Çipseti | MediaTek Dimensity 8500 Ultra |
| Bërthamat e CPU-së | 8 |
| Teknologjia e procesorit | 4 nm |
| Frekuenca maksimale e CPU-së | 3400 MHz |
| Arkitektura e CPU-së | 64-bit |
| Mikroarkitektura | 1x 3.4 GHz – Cortex-A725 3x 3.2 GHz – Cortex-A725 4x 2.2 GHz – Cortex-A725 |
| Lloji i memories | LPDDR5X |
| GPU | ARM Mali-G720 MC8 |
| RAM | 8GB, 12GB |
| Memoria | 256GB, 512GB |
| Lloji i memories së brendshme | UFS 4.1 |
| Variantet | 256GB 8GB RAM 512GB 8GB RAM 512GB 12GB RAM |
| Memorie e zgjerueshme | Jo |
Softueri
| Sistemi operativ | Android 16 (Baklava) |
| Ndërfaqja | HyperOS 3 |
Kamera e pasme
| Mbështetje për kamerën | Po |
| Kamerë e dyfishtë | 50 MP, ƒ/1.5, 26 mm ( Kënd i gjerë ), 0.8 μm, 1/1.95" Madhësia e sensorit Stabilizim optik i imazhit (OIS) PDAF 8 MP, ƒ/2.2, 15 mm ( Ultra e gjerë ), 1.12 μm, 1/4.0" Madhësia e sensorit |
| Mbështetje për blicin | Po |
| Lloji i blicit | Blic LED |
| Veçori | Gama e Lartë Dinamike (HDR) Panoramë |
| Mbështetje video | Po |
| Rezolucioni i videos | 2160p @ 30/60 fps 1080p @ 30/60/120/240/960 fps |
| Veçoritë e videos | Gyro-EIS, HDR10+ |
Kamera e përparme
| Mbështetje për kamerën | Po |
| Kamerë e vetme | 20 MP, ƒ/2.2 ( Kënd i gjerë ), 1/4" Madhësia e sensorit |
| Mbështetje video | Po |
| Rezolucioni i videos | 1080p @ 30/60 fps |
Bateria
| Lloji | Si/C Li-Ion |
| Kapaciteti | 6500 mAh |
| Shpejtësia e karikimit me kabllo | 100 W |
| Veçori | Karikim i kableve në drejtim të kundërt Karikim me kabllo nga 0–100% për 48 minuta (siç është njoftuar) |
Rrjetet
| Kartat SIM | Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) |
| Mbështetje VoLTE | Po |
| Shpejtësia e të dhënave | 5G, LTE, HSPA |
| Bandat 2G | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| Bandat 3G | HSPA: 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 / 800 MHz |
| Bandat 4G | LTE: b1 (2100), b2 (1900), b3 (1800), b4 (1700), b5 (850), b7 (2600), b8 (900), b18 (800), b19 (800), b20 (800), b26 (850), b28 (700), b38 (2600), b40 (2300), b41 (2500), b42 (3500), b48 (3800), b66 (1700), b71 (600 MHz) |
| Bandat 5G | 5G: n1 (2100), n2 (1900), n3 (1800), n5 (850), n7 (2600), n8 (900), n20 (800), n26 (850), n28 (700), n38 (2600), n40 (2300), n41 (2500), n48 (3500), n66 (2100), n71 (600), n77 (3700), n78 (3500 MHz) |
Lidhjet
| Mbështetje Wi-Fi | Po ( Wi-Fi 6 ) |
| Standardet Wi-Fi | 802.11/a/b/g/n/ac/ax |
| Veçoritë e Wi-Fi-së | Dual-band, Wi-Fi Direct |
| Mbështetje Bluetooth | Po, v6.0 |
| Portat USB | USB Type-C 2.0 USB On-The-Go |
| Lidhja USB | Karikim përmes USB, Pajisje USB Mass Storage (UMS) |
| Mbështetje GPS | Po |
| Veçoritë e GPS-it | BDS (B1I & B1C & B2a), GALILEO (E1 & E5a), GLONASS, GPS (L1 & L5), NavIC (L5), QZSS (L1 & L5) |
| Mbështetje NFC | Po |
Multimedia
| Altoparlant i integruar | Po |
| Foleja e kufjeve | Jo |
| Profili audio | Audio Hi-Res 24-bit/192kHz, Dolby Atmos, Audio pa tel Hi-Res, Altoparlantë stereo |
| Radio FM | Jo |
Veçori
| Sensorët | Akselerometër Busullë Xhiroskop Sensor optik i shenjës së gishtit nën ekran Sensor afërsie |
| Veçori të veçanta | Furnizim energjie i programueshëm (PPS) USB Power Delivery 3.0 |
Mohim përgjegjësie Nuk mund të garantojmë se informacioni në këtë faqe është 100% i saktë.
Fotot e Xiaomi Poco X8 Pro
Pyetjet më të shpeshta
-
Cili është çmimi i Xiaomi Poco X8 Pro?
Çmimi i Xiaomi Poco X8 Pro është rreth €309.90 dhe mund të ndryshojë në ditët në vijim.
-
Kur është hedhur në treg Xiaomi Poco X8 Pro?
Xiaomi Poco X8 Pro u vu në shitje më E Martë 17 Mars 2026.
-
A është Xiaomi Poco X8 Pro i disponueshëm në dyqane?
Po, Xiaomi Poco X8 Pro shitet ende sepse është në prodhim.
-
Sa peshon Xiaomi Poco X8 Pro?
Xiaomi Poco X8 Pro peshon rreth 201 gramë.
-
Sa është diagonala e ekranit të Xiaomi Poco X8 Pro?
Ekrani i Xiaomi Poco X8 Pro mat 6.59 inç.
-
A mbështet Xiaomi Poco X8 Pro rrjetet 5G?
Po, Xiaomi Poco X8 Pro mbështet rrjetet 5G në bandat n1, n2, n3, n5, n7, n8, n20, n26, n28, n38, n40, n41, n48, n66, n71, n77, n78.
-
Sa kamera ka Xiaomi Poco X8 Pro?
Xiaomi Poco X8 Pro ka Kamerë e dyfishtë në pjesën e pasme dhe Kamerë e vetme për selfie.