Samsung Galaxy S21 5G
Specifikimet e Samsung Galaxy S21 5G
Përgjithshme
| Emri i markës | Samsung |
| Modeli | Galaxy S21 5G |
| Emërtim alternativ | G991B (Ndërkombëtare) SM-G991B/DS (Ndërkombëtare) SM-G991U (Shtetet e Bashkuara) SM-G991W (Kanadaja) SM-G9910 (Kina) SM-G991B (Ndërkombëtare) SM-G991U1 (Ndërkombëtare) SM-G991N (Ndërkombëtare) SM-G991Q (Ndërkombëtare) SCG09 (Ndërkombëtare) |
| I prezantuar | E Enjte 14 Janar 2021 |
| I hedhur në treg | E Premte 29 Janar 2021 |
| Statusi | Në shitje |
| Çmimet | £150.76 €182.95 $144.95 C$254.99 |
Dizajni
| Lartësia | 151.7 mm (5.97 inç) |
| Gjerësia | 71.2 mm (2.80 inç) |
| Trashësia | 7.9 mm (0.31 inç) |
| Pesha | 169 g (5.96 oz) |
| Materialet | Mbrapa: Plastik Korniza: Alumini Përpara: xham Gorilla Victus |
| Ngjyrat | Gri, Rozë, Vjollcë, E bardhë |
| Rezistenca | Mbyllur plotësisht ndaj pluhurit dhe rezistent ndaj ujit (zhytshmë deri në 1,5 m për 30 minuta) |
| Certifikime rezistence | IP68 |
Ekrani
| Lloji i ekranit | Dynamic AMOLED 2X |
| Madhësia e ekranit | 6.2 inç |
| Rezolucioni | 1080 × 2400 pikselë |
| Shpejtësia e rifreskimit | 120 Hz |
| Raporti i aspektit | 20:9 |
| Dendësia e pikselëve | 421 ppi |
| Raporti ekran-trup | ≈ 87.2% |
| Ndriçimi maksimal | 1300 cd/m² |
| Mbrojtja e ekranit | Xhami Corning Gorilla Glass Victus |
| Ekran me prekje | Po |
| Skaj pa korniza | Po |
| Veçoritë e ekranit | Ekran me prekje kapacitiv HDR10+ Ekran me shumë prekje |
Hardueri
| Çipseti | Samsung Exynos 2100 (Ndërkombëtare) Qualcomm Snapdragon 888 (Shtetet e Bashkuara) Qualcomm Snapdragon 888 (Kina) |
| Bërthamat e CPU-së | 8 (Ndërkombëtare) 8 (Shtetet e Bashkuara) 8 (Kina) |
| Teknologjia e procesorit | 5 nm (Ndërkombëtare) 5 nm (Shtetet e Bashkuara) 5 nm (Kina) |
| Frekuenca maksimale e CPU-së | 2.91 GHz (Ndërkombëtare) 2.84 GHz (Shtetet e Bashkuara) 2.84 GHz (Kina) |
| Arkitektura e CPU-së | 64-bit (Ndërkombëtare) 64-bit (Shtetet e Bashkuara) 64-bit (Kina) |
| Mikroarkitektura | 1x 2.91 GHz – Cortex-X1 3x 2.81 GHz – Cortex-A78 4x 2.2 GHz – Cortex-A55 (Ndërkombëtare) 1x 2.84 GHz – Cortex-X1 3x 2.42 GHz – Cortex-A78 4x 1.8 GHz – Cortex-A55 (Shtetet e Bashkuara) 1x 2.84 GHz – Cortex-X1 3x 2.42 GHz – Cortex-A78 4x 1.8 GHz – Cortex-A55 (Kina) |
| Lloji i memories | LPDDR5 (Ndërkombëtare) LPDDR5 (Shtetet e Bashkuara) LPDDR5 (Kina) |
| GPU | ARM Mali-G78 MP14 (Ndërkombëtare) Qualcomm Adreno 660 (Shtetet e Bashkuara) Qualcomm Adreno 660 (Kina) |
| RAM | 6GB, 8GB |
| Memoria | 128GB, 256GB |
| Lloji i memories së brendshme | UFS 3.1 |
| Variantet | 128GB 6GB RAM 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM |
| Memorie e zgjerueshme | Jo |
Softueri
| Sistemi operativ | Android 11 (Red Velvet Cake), me deri në 4 përditësime të mëdha Android |
| Ndërfaqja | Samsung One UI 7 |
Kamera e pasme
| Mbështetje për kamerën | Po |
| Kamerë trefishe | 12 MP, ƒ/1.8, 26 mm ( Kënd i gjerë ), 1.8 μm, 1/1.76" Madhësia e sensorit Dual-Pixel PDAF Stabilizim optik i imazhit (OIS) 64 MP, ƒ/2.0, 29 mm ( Telefoto ), 0.8 μm, x1.1 Zmadhim optik, 1/1.72" Madhësia e sensorit Stabilizim optik i imazhit (OIS) PDAF 12 MP, ƒ/2.2, 13 mm, 120° ( Ultra e gjerë ), 1.4 μm, 1/2.55" Madhësia e sensorit Video super e qëndrueshme |
| Mbështetje për blicin | Po |
| Lloji i blicit | Blic LED |
| Veçori | HDR automatik Panoramë |
| Mbështetje video | Po |
| Rezolucioni i videos | 4320p @ 24 fps 2160p @ 30/60 fps 1080p @ 30/60/120/240 fps |
| Veçoritë e videos | Gyro-EIS, HDR10+, Regjistrimi i zërit stereo |
Kamera e përparme
| Mbështetje për kamerën | Po |
| Kamerë e vetme | 10 MP, ƒ/2.2, 26 mm ( Kënd i gjerë ), 1.22 μm, 1/3.24" Madhësia e sensorit Dual-Pixel PDAF |
| Veçori | Gama e Lartë Dinamike (HDR) |
| Mbështetje video | Po |
| Rezolucioni i videos | 2160p @ 30/60 fps 1080p @ 30 fps |
Bateria
| Lloji | Li-Ion |
| Kapaciteti | 4000 mAh |
| Shpejtësia e karikimit me kabllo | 25 W |
| Mbështetje për karikim me valë | Po |
| Shpejtësia e karikimit me valë | 15 W |
| Veçori | Karikim pa tel Qi Karikim pa tel në drejtim të kundërt |
Rrjetet
| Kartat SIM | Dual SIM (Nano-SIM + eSIM) Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM) |
| Mbështetje VoLTE | Po |
| Shpejtësia e të dhënave | 5G (5+ Gbps DL), LTE (7CA) Cat20 2000/200 Mbps, HSPA 42.2/5.76 Mbps |
| Bandat 2G | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz CDMA: 800 / 1900 MHz |
| Bandat 3G | HSPA: 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 MHz |
| Bandat 4G | LTE: b1 (2100), b2 (1900), b3 (1800), b4 (1700), b5 (850), b7 (2600), b8 (900), b12 (700), b13 (700), b14 (700), b17 (700), b18 (800), b19 (800), b20 (800), b25 (1900), b26 (850), b28 (700), b30 (2300), b32 (1500), b38 (2600), b39 (1900), b40 (2300), b41 (2500), b46 (5200), b48 (3800), b66 (1700), b71 (600 MHz) |
| Bandat 5G | 5G: n1 (2100), n2 (1900), n3 (1800), n5 (850), n7 (2600), n8 (900), n20 (800), n25 (1900), n28 (700), n38 (2600), n40 (2300), n41 (2500), n66 (2100), n71 (600), n77 (3700), n78 (3500), n260 (39000), n261 (28000 MHz) |
Lidhjet
| Mbështetje Wi-Fi | Po ( Wi-Fi 6 ) |
| Standardet Wi-Fi | 802.11/a/b/g/n/ac/ax |
| Veçoritë e Wi-Fi-së | Dual-band, Wi-Fi Direct |
| Mbështetje Bluetooth | Po, v5.0 |
| Portat USB | USB Type-C 3.2 USB On-The-Go |
| Lidhja USB | Karikim përmes USB, Pajisje USB Mass Storage (UMS) |
| Mbështetje GPS | Po |
| Veçoritë e GPS-it | BDS, GALILEO, GLONASS, GPS |
| Mbështetje NFC | Po |
Multimedia
| Altoparlant i integruar | Po |
| Foleja e kufjeve | Jo |
| Profili audio | Mbështetje për audio me bitrate të lartë, Altoparlantë stereo |
| Radio FM | Po |
Veçori
| Sensorët | Akselerometër Barometër Busullë Xhiroskop Sensor afërsie Sensor gjurmësh ultrasonik nën ekran |
| Veçori të veçanta | Samsung DeX USB Power Delivery 3.0 Mbështetje për Samsung DeX pa tel (përvojë desktop) |
Mohim përgjegjësie Nuk mund të garantojmë se informacioni në këtë faqe është 100% i saktë.
Recensionet e Samsung Galaxy S21 5G
Video recensione
Fotot e Samsung Galaxy S21 5G
Pyetjet më të shpeshta
-
Cili është çmimi i Samsung Galaxy S21 5G?
Çmimi i Samsung Galaxy S21 5G është rreth €182.95 dhe mund të ndryshojë në ditët në vijim.
-
Kur është hedhur në treg Samsung Galaxy S21 5G?
Samsung Galaxy S21 5G u vu në shitje më E Premte 29 Janar 2021.
-
A është Samsung Galaxy S21 5G i disponueshëm në dyqane?
Po, Samsung Galaxy S21 5G shitet ende sepse është në prodhim.
-
Sa peshon Samsung Galaxy S21 5G?
Samsung Galaxy S21 5G peshon rreth 169 gramë.
-
Sa është diagonala e ekranit të Samsung Galaxy S21 5G?
Ekrani i Samsung Galaxy S21 5G mat 6.2 inç.
-
A mbështet Samsung Galaxy S21 5G rrjetet 5G?
Po, Samsung Galaxy S21 5G mbështet rrjetet 5G në bandat n1, n2, n3, n5, n7, n8, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n66, n71, n77, n78, n260, n261.
-
Sa kamera ka Samsung Galaxy S21 5G?
Samsung Galaxy S21 5G ka Kamerë trefishe në pjesën e pasme dhe Kamerë e vetme për selfie.